skóra

Kwasy AHA – odpowiednie złuszczanie jesienno-zimową porą.

Kwasy – bez względu na podział i rodzaj zaliczają się do grupy substancji chemicznych o działaniu złuszczającym. Dzielimy je na: alfa-hydroksykwasy (AHA), beta-hydroksykwasy (BHA) oraz poli-hydroksykwasy (PHA).


Złuszczanie naskórka

Regularne złuszczanie martwego naskórka jest obowiązkiem każdej osoby, która chce wyglądać zawsze nieskazitelnie, zdrowo i świeżo. Jeśli zignorujemy złuszczanie, nasza skóra szybko stanie się szara, matowa i głęboko zanieczyszczona. Pojawią się wypryski, suche skórki, zaskórniki, zatkane pory. Chcesz tego? Nie? Dlatego powinnaś/powinieneś zobaczyć, czym są kwasy AHA.


Kwasy AHA – co to jest?

Kwasy AHA są substancjami najsilniej działającymi. Naturalnie występują głównie w pożywieniu – od jabłek po kefir. Polecane są przede wszystkim dla skór bardzo zniszczonych przez zjawiska atmosferyczne: wodę, wiatr, słońce, zgrubiałych, suchych, starzejących się, problematycznych, ale również trądzikowych.

AHA w wysokich stężeniach docierają do głębokich warstw skóry, przez co mogą wywoływać podrażnienia. Dlatego nie należy stosować ich samodzielnie w domu. Na rynku dostępne są kosmetyki z kwasem AHA o niewielkim stężeniu, które uniemożliwia uszkodzenie bądź podrażnienie skóry.

Z punktu widzenia kosmetologii najważniejszymi kwasami AHA jest kwas migdałowy, kwas glikolowy, kwas mlekowy oraz kwas pirogronowy. Dostępny jest również kwas: cytrynowy, jabłkowy, winowy, który jest mniej popularny i rzadziej używany w kosmetologii.  


Najpopularniejsze kwasy AHA

Kwas glikolowy otrzymywany jest głównie z trzciny cukrowej. Jego źródłem mogą być także winogrona, jabłka oraz buraki cukrowe. Nie powoduje alergii, jest dobrze tolerowany przez skórę. Znakomicie nawilża skórę, pobudza produkcję kolagenu oraz wygładza. Polecany jest dla skóry mieszanej.

Kwas mlekowy przyjmuje postać gęstego, bezbarwnego płynu. W kosmetologii wykorzystuje się jego stężenia: między 1-10%, wykazując właściwości nawilżające; pomiędzy 30-50% wtedy wykorzystywany jest podczas peelingów w salonach kosmetycznych, wykazując właściwości złuszczające.
Obok nawilżających i złuszczających funkcji, kwas mlekowy wykazuje także właściwości antybakteryjne, skutecznie odblokowując pory skóry, a także przeciwstarzeniowe. Kwas ten szczególnie zalecany jest dla skóry suchej.

Kwas migdałowy – działa silniej niż kwas glikolowy. Ceniony jest za działanie przeciwstarzeniowe i przeciwtrądzikowe. Znakomicie rozjaśnia przebarwienia, nawilża, przywraca skórze energię i zdrowy wygląd. Naturalne źródła kwasu migdałowego topestki wiśni, moreli, gorzkie migdały. Może być stosowany przy każdym typie cery.

Kwas pirogronowy w stężeniach powyżej 50%ma bardzo silne działanie i szybciej penetruje skórę, docierając do jej głębszych struktur. To właśnie on normalizuje wydzielanie sebum, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Szczególnymi wskazaniami do peelingu kwasempirogronowym jest: trądzik i blizny potrądzikowe. Polecany dla skóry tłustej, mieszanej, problematycznej oraz z przebarwieniami.

Lista dobroczynnych właściwości kwasów AHA jest niemal nieskończona, dlatego warto je stosować w okresie jesienno-zimowym. Nie zaleca się stosowania kuracji kwasami AHA podczas letniej pory roku. Jedynym wyjątkiem jest kwas migdałowy, który można stosować przez cały rok z zachowaniem odpowiedniej ochrony UV.


Podsumowując:

Kwasy hydroksylowe dzielą się na trzy grupy: alfa-hydroksykwasy (AHA), beta-hydroksykwasy (BHA) oraz poli-hydroksykwasy (PHA) – kolejne grupy omówię w następnych wpisach 😉
Pozyskiwane są one głównie z naturalnych źródeł, takich jak rośliny, owoce czy mleko. Kwasy z pierwszej grupy, czyli AHA, mają najsilniejsze działanie, więc ich stosowanie wiąże się z największym ryzykiem podrażnień, ale i najbardziej widocznymi efektami odmładzającymi oraz oczyszczającymi.

Każdy kwas ma inne zastosowanie i trzeba pamiętać o istotnych zasadach, zanim rozpoczniesz terapię tymi preparatami. Wszystko po to, by zapobiec podrażnieniom, poparzeniom bądź trwałym uszkodzeniom skóry.

Dlatego jeśli masz zamiar rozpocząć kuracji kwasami – bez względu na ich rodzaj, pamiętaj o tym, by zaczynać od jak niższych stężeń. Z czasem należy je stopniowo zwiększać. Jednak wszystko powinno się odbywać pod czujnym okiem wykwalifikowanej kosmetyczki bądź kosmetologa. Peelingi chemiczne powinny być dopasowane indywidualnie, wybierając tylko sprawdzone produkty.
Wykonując peelingi kwasowe w gabinecie u kompetentnej osoby, unikniesz położenia zbyt dużej ilości kwasu oraz nieprzyjemnych i bolesnych podrażnień.

UWAGA!
Ważne jest również stosowanie odpowiednich filtrów słonecznych po zabiegu – ochrona przeciwsłoneczna jest tutaj niezbędna!

źródła: cosibella, ecospa.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *