Gorączka świątecznych przygotowań

Święta, Święta i po Świętach… Czasu do świętowania niewiele – bo tak naprawdę 3 dni, jednak przygotowań całe mnóstwo. U nas standard: umycie okien, zmiana aranżacji okiennej (zakup nowych zasłon, firan oraz ozdób), porządki w szafach – wymiana garderoby z zimowej na wiosenno-jesienną, wycieranie z kurzu najbardziej niedostępnych miejsc w domu oraz cała masa prania. Trzepanie dywanów, pranie tapicerki czy odkurzanie zwykle wykonuję na bieżąco, więc nie ma z tym najmniejszego kłopotu.

Święta. A ponoć to najbardziej wesoły czas w roku. Spotykamy się z najbliższymi, prowadząc wspólne rozmowy, spożywając świąteczne potrawy, debatując jednocześnie o aktualnych wydarzeniach z kraju i świata.

Jednak po tej całej gorączce przygotowań nie masz siły na nic. Siadasz przy stole z rodziną i po prostu zasypiasz. Jesteś myślami gdzie indziej, marząc tylko o chwili relaksu i wytchnienia. Skąd ja to znam… Aktualnie szerząca się „pandemia” spowodowała, że coraz większą uwagę skupiamy na czystości. Jednak chcąc zachować nienaganny porządek w domu, jesteśmy zmuszeni na stosowanie przeróżnych środków czyszczących – od środków do mycia okien, poprzez płyny do mycia naczyń, aż po środki usuwające kamień, brud i osad. Wszystko w swym składzie ma masę „chemii” i środków, które mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie oraz samopoczucie.

Tak więc prześledziłam „internety” w poszukiwaniu jakiś alternatywnych, bardziej poręcznych i ekologicznych rozwiązań, które zapewnią nienaganną czystość w moim domu, jednocześnie wiedząc, że zawsze je mam w swojej szafce.  


Zacznijmy od mycia okien

Jak wiadomo, środki do czyszczenia okien w swym składzie mają alkohol. A wiesz po co? Dzięki zawartości alkoholu płyn rozpylony na szybie wysycha błyskawicznie, nie pozostawiając smug po wytarciu ani tłustych plam. To dlaczego nie zastosować do ich czyszczenia zwykłego octu spirytusowego? Przecież w swoim składzie ma 10% alkohol, który równie dobrze może poradzić sobie z zabrudzeniami powstałymi na szybach, przy okazji dezynfekując powierzchnię.

Ocet doskonale radzi sobie nie tylko z brudem i tłuszczem, ale dodatkowo nabłyszcza. Zatem efekt może być zdumiewający! Przetestowałam ten patent i muszę przyznać, że zdaje egzamin w praktyce! Szyby czyste, lśniące. Może sam zapach nie zachęca do stosowania produktu, jednak łatwość i dostępność tego środka jest na duży plus. Zresztą, zapach po krótkim czasie się ulatnia, więc bez najmniejszego problemu możesz go zastosować. Ocet spirytusowy 10% jest jednym z najtańszych środków dostępnym w każdym domu!

Oczywiście octu nie powinno stosować się samego – jedynie w odpowiednich proporcjach, tworząc wodny roztwór, w stosunku 1:1. Przelany do spryskiwacza, pomoże wyczyścić szyby okienne, meble w połysku, wypolerować indukcję kuchenną, lacobel czy lustra.


Czyszczenie piekarnika

Piekarnik jest zmorą chyba każdej kobiety. Sprzęt ten niemalże po każdym użyciu należy starannie wyczyścić, by uniknąć kolejnych przypaleń. Znajdujący się tam tłuszcz, brud i zaschnięte okruchy z ciast zwykle należą do zabrudzeń trudnych w wyczyszczeniu. Czasem nawet bardzo żrące środki czyszczące nie radzą sobie z tymi zabrudzeniami.

Postanowiłam zatem znaleźć cudowny środek, który pomoże mi w wyczyszczeniu piekarnika po gorączce świątecznych przygotowań. Zatem w Internecie dostępne są różne przepisy na cudowne wyczyszczenie piekarnika domowymi środkami.

Często podawane były przepisy zawierające w swym składzie sodę oczyszczoną, sól kuchenną, kwasek cytrynowy i gorącą wodę. Jednak każda z dostępnych w sieci rad, nie sprawdziła się nawet w 60%. Gdyby nie to, że mój piekarnik posiada funkcję hydrolizy, domowymi sposobami nie doczyściłabym tak uporczywych zabrudzeń.
W ruch poszła także skrobaczka do indukcji, wilgotna ściereczka i niezawodny roztwór octu i wody.

Na koniec zapamiętaj, że domowe środki czystości mają także swój termin przydatności do użycia. Roztwory wykonane według znalezionych w sieci przepisów można używać od 2 do 3 miesięcy po przygotowaniu.  

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *