Pokój dziecięcy

Jak urządzić pokój dziecka – 5 wskazówek!

Aranżacja pokoju dziecięcego lub młodzieżowego nie należy do łatwych zadań. Meble i ogólny styl pomieszczenia, wszystko to musi zadowolić nie tylko rodziców, ale też dzieci! Najmłodsi powinni czuć się w swoim pokoju bezpiecznie, z kolei nastolatkowie wchodzą w bardzo szczególny okres. Bardzo ważne jest wtedy dla nich stawianie na własne wybory! Dodatkowo pokój dziecka musi być uniwersalny. Coś, co będzie dostosowywało się do Twojej pociechy, razem z jej drogą do dorosłości.

Zadanie zatem jest ciężkie, ale możliwe do wykonania! Szczególnie z kilkoma wskazówkami, którymi chciałabym się z Tobą podzielić. Z nimi urządzanie pokoju młodzieżowego będzie dla Ciebie drobnostką. Gotowa/gotowy? Usiądź wygodnie, zapraszam Cię do lektury!

1. Miejsce, w którym mogą dorastać

Jak wspomniałam – jest to niezwykle istotna kwestia! Niestety, ale nie możemy powstrzymać dzieci od dorastania. Dzisiaj urządzamy pokój dla 7 latka, ale już niedługo będziemy mierzyć się z problem aranżacji pomieszczenia nastolatka. Problem polega na tym, że nastawiając się na konkretny wiek… tak właściwie nigdy nie przestaniemy tego robić. Dziecko ciągle będzie rosło! Stawiając na uniwersalne, wszechstronne meble sprawisz, że nie będzie potrzeby wymiany ich na niemal każdym etapie życia Twojego dziecka. Wybierz łagodne, jasne kolory – szczególnie zastanów się nad bielą! Dobrym wyborem będzie także kolor zielony. Pomaga zmniejszyć stres oraz może zwiększyć ich umiejętności czytania.

Meble do pokoju dziecka

Strzałem w dziesiątkę będą style skandynawskie i nowoczesne. W łatwy sposób, przy użyciu kilku akcentów, przeobrazisz pokój. Z miejsca dla małego dziecka, zmieni się w pokój dla 13 latka! Zadbaj również o to, by meble były praktyczne i pojemne. Opiszę to na przykładzie dziewczynki. Młode dziecko nie będzie potrzebowało olbrzymiej ilości mebli na swoje przedmioty, ale już nastolatka? Zacznie interesować się modą, ubraniami! 👗 Będzie potrzebowała także mnóstwa przestrzeni na coraz więcej przedmiotów szkolnych, podręczników.  Do tego wszystkiego niezbędne są przestronne komody, czy szafki. Zatem… myśl przyszłościowo, ale nie zapominaj o teraźniejszości!

2. Miejsce do pracy, tworzenia i kolorowania!

Jeżeli chodzi o niezbędne meble w pokoju dziecięcym, to jednym z nich definitywnie jest biurko! Wiele rodziców jednak decyduje się na jego zakup dopiero wtedy, gdy pociecha zdąży nieco podrosnąć. Moją kolejną wskazówką jest sprawienie, by dziecko już od młodszych lat miało swój mały kącik do tworzenia. Będzie tam kolorowało i rysowało. Sporą zaletą takiego rozwiązania jest to, że może pozytywnie wpłynąć na rozwój Twojej pociechy. Zarówno fizyczny, jak i mentalny!

Biurko do pokoju dziecka

Niezbędne będzie również wyposażanie dziecka w miejsce, w którym będzie mogło dzielić się ze światem tymi wszystkimi dziełami sztuki! Tablica korkowa zda tutaj perfekcyjnie egzamin. Co jednak jeżeli maluszek już podrośnie? Będzie służyć za miejsce na notatki ze szkoły i ulubione plakaty. Biurko dziecięce przeobrazisz z kolei w miejsce do nauki. Wiesz już, do czego zmierzam! Ponownie – uniwersalność i zadowolenie młodego, bądź młodej! 😄

3. Strefa, w której mogą mieć swój mały „chillout”

Tak, dzieci również tego potrzebują, to przydaje się nie tylko dorosłym! Pufa worek w rogu pomieszczenia, kilka dodatkowych poduszek, ulubiony kocyk. Dla najmłodszych przyda się również materiałowy baldachim, dzięki któremu będą czuli się niezwykle bezpieczne. Zastanawiasz się z pewnością, co da dziecku takie rozwiązanie? Miejsce do wypoczynku, krótkiej drzemki, czy nawet czytania swoich ulubionych książek i komiksów. Co z nastolatkami? Warto dać im to, do czego przywykli już za młodości! Wtedy wyposaż róg ich pomieszczenia w fotel wiszący typu kokon, na którym mogą odpoczywać oraz zagłębiać się w światy książkowe! Odstresują się tam również po ciężkim dniu w szkole i wielu sprawdzianach. Coś najgorszego!

Pufa do pokoju dziecka

4. Dekoracje do pokoju dziecka

Kilka ozdób może odmienić każdy pokój dziecięcy! Nie tylko sprawią, że pomieszczenie będzie wyglądało uroczo i zjawiskowo. Twoja pociecha będzie również czuła się w nim jeszcze bardziej komfortowo, a to jest najważniejsze. To ma być jej królestwo, jej świat. Dzieci uwielbiają zwierzęta, dlatego zastanów się nad drewnianymi ozdobami, które powiesisz na ścianach. Dodaj do tego kolorowe motywy z bajek, czy specjalne miejsca na ulubione zabawki, może jakieś pamiątki, które maluch zdążył już zdobyć?

Dekoracje do pokoju dziecka
Utworzone przez jp3d.visual – pl.freepik.com

Zastanów się nad tym, co obecnie kocha Twoje dziecko. Mogą być to szczególne postacie z ulubionych kreskówek, a może zwierzęta? Postaw na kilka stylowych ramek, w których umieścisz ukochane przez młodych motywy. Takie rozwiązanie sprawi też, że łatwo wymienić je na coś nowego! Teraz maluszek może wręcz ubóstwiać teletubisie, ale już za rok? Zapewne nie! Jeżeli podrośnie, można zamienić takie obrazy na motywy z gier komputerowych. Ponownie – bardzo ważna jest uniwersalność!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o dekoracjach — koniecznie odwiedź ten wpis!

5. Bezpieczeństwo ponad wszystko oraz odpowiednie światło

Moją ostatnią wskazówką jest kwestia bezpieczeństwa! Nie wolno o tym zapominać, szczególnie w przypadku nieco młodszych dzieci. Meble z ostrymi rogami, bądź posiadające elementy ze szkła, mogą nie być najlepszym wyborem. Okno powinno być szczególnie zabezpieczone, zwłaszcza w przypadku poddasza! W tym wypadku zdecyduj się na niedostępne dla maluszków okna górne.

Łóżko do pokoju dziecięcego jak wybrać

Odpowiednie światło również jest bardzo ważne, co zmniejszy ryzyko powstania dużej wady wzroku. Ciepłe, białe światło. Dodatkowa lampka nocna dla dziecka i coś specjalnego do aktywności przy biurku! Łóżko jest dobrym miejscem do czytania, więc i to miejsce powinno być pod tym względem dobrze wyposażone.

To wszystko! Mam nadzieję, że moje wskazówki pomogą Ci urządzić znakomity pokój dziecka, idealny nie tylko dla Ciebie, ale też dla Twojej pociechy! 💖🧒 Życzę miłego aranżowania pomieszczenia!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *