niedoskonałości skóry

Czy wygląd zewnętrzny może świadczyć o stanie zdrowia?

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że choroby toczące walkę w naszym organizmie mogą mieć ogromny wpływ na wygląd zewnętrzny.
Kondycja skóry, jej predyspozycje i skłonności to właśnie one pozwalają odczytać z niej wiele cennych informacji dotyczących naszego zdrowia.
Już kilkanaście tysięcy lat temu, Chińscy Medycy skrupulatnie obserwowali swoich pacjentów i gromadzili wnioski, które stosowane są niemalże na całym świecie aż do dziś. Uważali, że wszelkie zaburzenia odgrywające się w ciele człowieka, a także w jego umyśle, o wiele wcześniej uwidaczniają się w jego wyglądzie zewnętrznym: postawie, wyglądzie twarzy, kondycji skóry, sposobie poruszania się, wypowiedzi i wiele, wiele innych.


Jakie choroby powodują niedoskonałości skóry?

Wysypka, wszelkie zmiany ropne, świąd czy zaczerwienienie — problemy skórne mogą sygnalizować przeróżne choroby toczące się w naszym organizmie. Nie bagatelizuj sygnałów wysyłanych przez organizm. Nie lecz ich na „własną rękę” i skonsultuj się z lekarzem.


Celiakia

Czym tak właściwie jest Celiakia? Jest to choroba zapalna obejmująca zakres jelita cienkiego, w której układ odpornościowy samoistnie niszczy swoje tkanki i komórki pod wpływem diety wzbogaconej w gluten, który jest zawarty w zbożach takich jak: pszenica, żyto bądź jęczmień. W efekcie ten chorobowy stan jelita prowadzi do zaburzeń trawienia i wchłaniania pokarmów, nasilając także dolegliwości bólowe oraz złe samopoczucie.
Jak wiadomo, jelita nazywane są często „drugim mózgiem człowieka”, więc gdy są w złej kondycji, może się to odbić na całym naszym organizmie – zwłaszcza na skórze.
Celiakia jest chorobą, która może uaktywnić się w każdym wieku i mieć różnorodne objawy kliniczne.

Choroba Duhringa, czyli skórny przejaw nietolerancji glutenu
źródło: poradnikzdrowie.pl


Zapalenie skóry występujące w formie wyprysków jest częstym efektem ubocznym Celiakii. Skóra staje się swędząca, pojawiają się na niej pęcherze. Może także pojawić się trądzik, łupież, egzema, łuszczyca, mogą wystąpić łamliwe paznokcie, wzmożona ilość wypadających włosów czy też łysienie plackowate.
Nie należy lekceważyć objawów – nieleczona Celiakia może doprowadzić do osteoporozy, nowotworów układu pokarmowego, niepłodności, a także do zaburzeń psychicznych!


Choroby tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest zaburzeniem występującym w organizmie ludzkim, w którym to tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do jego potrzeb. Objawy niedoczynności tarczycy mogą mieć różne nasilenie oraz przebieg.
Do najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy można zaliczyć także chorobę Hashimoto, będącą przewlekłym zapaleniem tarczycy.
Z widocznych gołym okiem zmian w wyglądzie zewnętrznym, osoby z niedoczynnością tarczycy mogą nie zaobserwować u siebie łuszczącą się, suchą skórę i włosy, a także jej blady koloryt, który często mylony jest z anemią.

choroby tarczycy
źródło: fotolia


HIV

O tak, wirusa HIV również można zaobserwować po wyglądzie zewnętrznym nosiciela. Ma on wiele objawów, jednak jednym z nich jest uporczywy świąd skóry. Choć nie zawsze musi on się pojawić – początki zakażenia mogą wystąpić bezobjawowo.
Jednak jeśli wystąpią, mają one najczęściej postać tzw. zespołu mononukleozopodobnego z obecnością bladoróżowej, bądź plamistej wysypki, umiejscowionej na tułowiu, twarzy i kończynach. Można także zaobserwować inne zmiany, takie jak: suchość skóry, zapalenie mieszków włosowych, pokrzywkę, grzybicę czy AZS.

źródło: fotolia


Chociaż wszystkie wyżej wymienione jednostki chorobowe stanowią częsty problem wielu ludzi na co dzień, to bezpośrednie przyczyny występowania chorób skórnych mogą mieć różny charakter – niekoniecznie wymienione powyżej stany chorobowe.
Jednakże nie należy ich lekceważyć – tutaj ważna jest profilaktyka i częste badania.


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *