sposób na plamy

Jak sprawnie pozbyć się plam z kanapy, ubrań bądź dywanu?

„Samopowstające” plamy na narożniku, kanapie, krześle czy też dywanie to zmora niemalże każdego, który na co dzień używa powyższych sprzętów.
Spotkania z przyjaciółmi, bawiące się z psem dzieci czy obiad w rodzinnym gronie zawsze zwiększa ryzyko plam.
Trudne do usunięcia zabrudzenia często poddajemy mnóstwem zabiegów, które niosą ze sobą ryzyko zniszczenia powierzchni czyszczonej. Wylane poty, hektolitry płynów czyszczących, odmoknięte dłonie i dalej nic? Zanim jednak się poddasz, powiem Ci, jakie są moje skuteczne, domowe metody na pozbycie się plam z dywanów czy też mebli tapicerowanych. O nich warto pamiętać. 😉
Musisz jednak wiedzieć, że niestety nie każdą plamę da się usunąć tym samym sposobem! Każda plama jest inna. Jej skład, konsystencja, wiek(!), a także wielkość ma ogromne znaczenie.


Szybkość reakcji

Jak wiadomo, najlepiej wywabić plamy najświeższe – te, które powstały niedawno. Te starsze zabrudzenia, które są widoczne na powierzchni już od jakiegoś dłuższego czasu, mogą wniknąć w strukturę materiału, co znacząco utrudnia jej czyszczenie.

szybkość reakcji
źr. fotolia


Odplamianie – domowe sposoby na wybrane plamy

Atrament – najskuteczniejszym i najczęściej używanym przeze mnie środkiem, służącym do wywabienia plam z atramentu jest sok z cytryny. Bezpieczne jest stosowane go nawet na wyrobach skórzanych, ubraniach czy też drewnie. Zabrudzone miejsce należy przetrzeć ściereczką lekko zwilżoną sokiem, aż do momentu, gdy atrament całkowicie zniknie z powierzchni. Powierzchnie wykonane z drewna po tym zabiegu należy dodatkowo przemyć roztworem wody z mydłem i osuszyć.

Cytryna jest wykorzystywana od wielu pokoleń do czyszczenia różnych powierzchni i wybielania. Skutecznie usuwa zabrudzenia, a także nabłyszcza i odkaża. Jej sok może również posłużyć jako odkamieniacz czajników czy też garnków.
By wyczyścić uporczywy osad kamienia, z powodzeniem możesz zastąpić sok z cytryny, kwaskiem cytrynowym czy też proszkiem do pieczenia. Wystarczy zasypać urządzenie, zalać ciepłą wodą i odstawić na parę godzin. Efekt jest zdumiewający!
Sok z cytryny potrafi również usunąć osad z kawy bądź herbaty czy też rdzę.

sok z cytryny
źr. fotolia


Guma do żucia

Znacie to uczucie, gdy przez przypadek usiądziemy na miękkiej gumie, która przykleja się nie tylko do naszych spodni, ale i do kanapy? Ciężko ją usunąć z tkanin… By znacząco ułatwić jej czyszczenie, polecam zmrożenie jej (w miarę możliwości). Pod wpływem chłodu, guma twardnieje, dzięki czemu jest łatwiejsza do usunięcia – zeskrobania. O ile spodnie łatwo włożyć na parę chwil do zamrażarki, z kanapą nie pójdzie nam tak łatwo… Zatem z pomocą przychodzą kostki lodu. Włóż je w woreczek i przyłóż do zabrudzonego miejsca na kanapie. Teraz potrzeba tylko chwile cierpliwości, by zeskrobać gumę do żucia.

guma do żucia
źr. fotolia


Wino do kolacji? Czemu nie!

A co z plamami? Nic prostszego! Powstałe z wina plamy – czy to na obrusie, czy też koszuli należy natychmiastowo zasypać solą, tak by mogła ona wchłonąć całą wilgoć. Następnie należy wszystko spłukać wodą. Gdy nie uzyskasz pożądanego rezultatu, zabieg należy powtórzyć.
Równie dobrym sposobem jest zwilżenie plamy z wina, wodą utlenioną, a właściwie jej roztworem 2%. Dlaczego roztworem? Czysta woda utleniona może spowodować odbarwienie się tkaniny, więc jeśli chcesz zastosować ją na kolorowych ubraniach, należy ją rozcieńczyć zwykłą wodą — nie musi być przegotowana ani ciepła. Lekko wetrzyj w materiał, po czym wypłucz w wodzie.

Do sprania starych plam z wina polecam także roztwór sody oczyszczonej. Należy namoczyć tkaninę w roztworze w proporcji: 1 litr wody na 4 łyżki sody. Można również zastosować krem / piankę do golenia na zabrudzone miejsce, a po około pół godziny spłukać letnią wodą.
Po każdym z tych zabiegów należy wyprać w pralce zaplamione ubranie.

plama po winie
źr. fotolia


Tłuste plamy – z tym również można łatwo się uporać!

Na pierwszy ogień możesz zastosować na plamach mąkę ziemniaczaną. Jest delikatna i wywabi tłuste plamy z ubrań, tapicerki czy też dywanów. Wystarczy, że powstałą plamę zasypiesz mąką i pozostawisz ją przez dłuższą chwilę. Następnie należy wyczyścić to miejsce szczotką lub wypłukać zasypane miejsce ciepłą wodą. Na tłuste plamy można zastosować także dostępny w każdym domu płyn do mycia naczyń, który jest pogromcą tłustych, ale świeżych zabrudzeń!


Czyszczenie tapicerki na mokro

OK, wywabiłeś/aś plamę z kanapy, jednak powstały nieładne, odpychające i zniechęcające do wypoczynku zacieki w miejscu czyszczenia… Co zrobić? Jak je usunąć? Czy jest to w ogóle możliwe?
Takie plamy powstają na skutek tego, gdy nie wypłuczemy dokładnie czyszczonej powierzchni, pozostawiając w niej resztki zabrudzeń, środków czyszczących czy też wody.

Powstałe zacieki można jednak swobodnie usunąć, korzystając z odkurzacza piorącego. Jednak nie każdy go posiada w domu… Warto zatem znaleźć firmę, która oferuje pranie tapicerki czy też dywanów, odświeżając i odmieniając zupełnie wygląd przedmiotu! Wykonując takie pranie, należy poddać czyszczeniu cały mebel czy też dywan.
Wszystko po to, by uniknąć widocznej różnicy w ewentualnym wypłowieniu tkaniny.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *