leczenie trądziku

Niedoskonałości skóry, czyli jak leczyć i zapobiegać powstawaniu trądziku

Leczenie powstałego na skórze trądziku jest procesem, który wymaga mnóstwa poświęconego czasu i dużo cierpliwości. Ale też odpowiedniej higieny, która często bywa kluczem do sukcesu. Nie ma co liczyć na to, że pryszcze, krosty i zaskórniki same znikną. Trzeba im w tym pomóc — jak? Poniżej podzielę się z Wami najważniejszymi informacjami.
W pierwszej kolejności zalecam udanie się do dermatologa, który pomoże określić nam typ trądziku. Rodzajów trądziku jest mnóstwo, jednak rozróżnienie typu jest niezbędne do zastosowania odpowiedniego leczenia.

W inny sposób eliminuje się bądź załagadza trądzik zapalny i niezapalny, w inny zaś trądzik młodzieńczy czy też trądzik pojawiający się u dorosłych.
Zastosowanie nieodpowiednich środków czy też leków, które nie zostały skonsultowane z lekarzem dermatologiem, mogą tylko pogorszyć stan skóry.
By leczyć powstałe miejscowo zmiany skórne, najczęściej stosuje się preparaty o działaniu:

• przeciwłojotokowym;
• przeciwbakteryjnym;
• przeciwzapalnym;
• przeciwzaskórnikowym.

Mające za zadanie złagodzenie powstałych wykwitów oraz ich częściowe zniwelowanie bądź zahamowanie powstawania nowych. Co ważne, zastosowane w leczeniu retinoidy zwiększają wnikanie innych substancji, które zwalczają trądzik, dzięki czemu możemy raz na zawsze pozbyć się problemu.


Jak dbać o skórę?

Ważna jest dieta oraz unikanie czynników stresogennych, które zmagają powstawanie wyprysków.
Błędem jest używanie przez dorastające osoby – nastolatki, antybakteryjnych żeli bądź mydeł. One usuwają głównie bakterie i łój powstały na skórze. Co prawda oczyszczają pory, łagodząc przebieg, jednak głównym powodem trądziku młodzieńczego są przede wszystkim zmiany hormonalne odbywające się w organizmie.
Dłuższe stosowanie preparatów antybakteryjnych wysuszy skórę, ale nie usunie wyprysków, a objawy trądziku mogą się tylko nasilić.

Po umyciu twarzy żelem bądź pianką koniecznie użyj toniku, który zneutralizuje pH skóry i zwęzi ujścia gruczołów łojowych, a także odświeży skórę. Nie może on zawierać w swoim składzie alkoholu, gdyż pobudziłby on gruczoły łojowe do większej aktywności.

Przy cerze problematycznej ważne jest systematyczne nawilżanie skóry – tak nie przewidziałeś się, nawilżanie jest istotnym elementem całej kuracji. Jeśli cera jest przesuszona, wzmaga się produkcja gruczołów łojowych, zapychając ujścia, tworząc przy tym nieestetyczne wypryski. Należy stosować sprawdzone, delikatne i lekkie kremy, na które nasza skóra nie reaguje negatywnie.

Warto regularnie złuszczać naskórek delikatnymi peelingami – takim jest np. peeling enzymatyczny, który stosuje się także przy cerze naczynkowej.
Gruboziarniste peelingi dostępne w drogeriach mogą tylko podrażnić skórę, nasilając objawy trądziku.

Przy pielęgnacji i łagodzeniu skutków trądziku świetnie sprawdzają się także kwasy. Głęboko oczyszczający peeling kwasowy — tzw. chemiczny, wykonywany jest tylko przez profesjonalistów w zakładach kosmetycznych bądź u dermatologa — tutaj nie należy wykonywać kwasów samemu w domu! Nieodpowiednie dopasowanie kwasu do rodzaju skóry może skutkować negatywnymi, nieodwracalnymi skutkami, poparzeniem bądź długotrwałym podrażnieniem. Osoba wykonująca zabieg dobiera odpowiednie stężenie kwasu, który ma nam pomóc – nie zaszkodzić.
Zwykle stosuje się kwasy owocowe (AHA – glikolowy, mlekowy, migdałowy i BHA – salicylowy). Peeling ogranicza przetłuszczanie się skóry, zwęża pory, wygładza, redukuje grudki i zaczerwienienia, spłyca blizny.

W przypadku leczenia zmian trądzikowych szczególnie polecany jest kwas salicylowy o odpowiednim stężeniu, który zmniejsza intensywność stanów zapalnych skóry.
Warto również stosować przez osoby borykające się z trądzikiem produkty, kosmetyki, które w swym składzie posiadają stężenie kwasu salicylowego w wysokości 2% lub jego odpowiednika 4% betainy salicylowej. Nie przestrasz się reakcji Twojej skóry — może ona być zaczerwieniona, lekko piekąca, a na początku może też się mocno oczyszczać, z czego konsekwencją będą nowo pojawiające się krostki, czy też wykwity — ale bez obaw, tak ma być!

Jak widzisz, jest mnóstwo porad o tym, jak skutecznie walczyć z trądzikiem. Udzieliłam tylko kilku podstawowych — w sieci znajdziesz tego o niebo więcej. Jednak jedno jest pewne – przed jakimkolwiek działaniem skonsultuj się z lekarzem dermatologiem. Unikniesz w ten sposób blizn, dalszych problemów oraz niepowodzeń.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *